“No vēža baidās, bet pie ārsta neiet” ir princips, kam Latvijā seko daudzi. Lai mainīto šo ieradumu un mudinātu iedzīvotājus laikus veikt valsts apmaksātos vēža skrīningus, šoruden Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) rīko kampaņu “Atrodi laiku, lai dzīvotu ilgāk”.
Kaut gan regulāra vēža skrīninga veikšana ļauj vēzi atklāt agrīni un bieži veiksmīgi ārstēt, atsaucība veikt šos izmeklējumus Latvijā pieaug lēni: 2023.gadā dzemdes kakla vēža skrīninga aptvere bija 55,2%, krūts vēža skrīningam - 36,1%, zarnu vēža skrīningam - 25,8%, prostatas vēža skrīningam - 80%, liecina Nacionālā veselības dienesta dati.
- Kā biežākais iemesls skrīninga atlikšanai tiek minēts laika un motivācijas trūkums, tomēr patiesie cēloņi nereti ir citi – bieži pie ārsta doties kavē dažādi uzskati par veselību un bailes, aizspriedumi, negatīva pieredze veselības aprūpes iestādēs, kā arī nepietiekams sociālais atbalsts ģimenē, no ģimenes ārsta u.c., SPKC kampaņas atklāšanā sacīja Gunta Freimane, veselības psiholoģijas pasniedzēja Rīgas Stradiņa universitātē.
- Ģimenes ārsts Ainis Dzalbs aicināja pacientus pašiem būt aktīviem, nebaidīties ģimenes ārstam jautāt, kādi valsts apmaksātie skrīningi attiecīgajā vecumā cilvēkam pienākas. Viņš arī atgādināja, ka onkoloģiskas slimības nav tikai senioru problēma, kā nereti maldīgi tiek domāts – vairāk nekā 40% onkoloģiska diagnoze tiek noteikta vecumā līdz 65 gadiem, tie ir cilvēki darbspējīgā vecumā.
- Jana Žodžika, ginekoloģe, uzsvēra - daudzas sievietes aizmirst vai nezina, ka arī pēc 50 gadiem un īpaši pēc menopauzes ir jāturpina regulāri apmeklēt ginekologs un jāveic dzemdes kakla vēža un arī krūts vēža skrīnings. Būtiski, ka dzemdes kakla vēža skrīnings, kas jāveic sievietēm no 25 gadu vecuma, palīdz to atklāt agrīni vai konstatē priekšvēža stāvokli, kura ārstēšana parasti ir efektīva, nesāpīga un nav šķērslis grūtniecībai un iespējai laist pasaulē bērnus.
- Atklājot zarnu vēzi 4. stadijā, izredzes nodzīvot 5 gadus ir mazākas par 5%, savukārt, šo pašu vēzi atklājot 1. stadijā, liela daļa pacientu var tikt izārstēti, atgādināja Olga Valciņa, Onkoloģisko pacientu organizāciju apvienības “Onkoalianse” dibinātāja.
- Agrīns skrīnings arī samazina iespējamās ārstēšanas izmaksas – agrīni atklātu vēzi ārstēt ir lētāk, mazāk jātērē valsts, paša pacienta finansiālie un laika resursi, kamēr ielaistu vēzi ārstēt bieži ir dārgi, zūd darbspējas, ienākumi.
Lai uzzinātu, kāds valsts apmaksātais vēža skrīnings kādā vecumā Tev pienākas un kā to veikt, ieskaties Slimību un profilakses centra sagatavotajā infografikā:
Latvijā valsts apmaksāts ir:
- Krūts vēža skrīnings sievietēm vecumā no 50 līdz 70 gadiem
- Dzemdes kakla vēža skrīnings sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem
- Zarnu vēža skrīnings sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 līdz 70 gadiem
- Prostatas vēža skrīnings visiem vīriešiem vecumā no 50 līdz 75 gadiem, vīriešiem no 45 gadiem, ja ģimenē asinsradiniekam ir konstatēts prostatas vēzis
Drošākai nākotnei palīdz apdrošināšana
Rūpes par savu un tuvinieku veselību ir labākais ieguldījums mūsu nākotnē. Taču ne visus riskus dzīvē varam paredzēt un novērst, tostarp arī onkoloģiskas slimības. Lai mazinātu bažas par neparedzamo un palīdzētu drošāk raudzīties nākotnē, pasaulē un arī Latvijā atbalstu sniedz apdrošinātāji, piedāvājot onkoloģisko slimību apdrošināšanu. “Compensa Life” piedāvātā apdrošināšana Oncodrop.lv ir pilnībā digitāls, ērti pieejams pakalpojums. Ik mēnesi veicot nelielu apdrošināšanas maksājumu, slimības gadījumā tiks nodrošināts finansiāls atbalsts ārstēšanai, zāļu iegādei, ikdienas tēriņu apmaksai u.c. vajadzībām.